Zespół cieśni nadgarstka – powrót do zdrowia po zabiegu

Zespół cieśni nadgarstka – powrót do zdrowia po zabiegu

Zespół cieśni nadgarstka, jeśli jest nieleczony przyczynia się do powstania poważnych problemów z dysfunkcją naszej ręki. Zanikają mięśnie, nerw pośrodkowy ulega uszkodzeniu a ścięgna palców mogą ulec przykurczeniu. Zespół cieśni nadgarstka powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy, w ok dziewięćdziesięciu procent przypadków przyczyna jest nieznana. Łagodne zmiany możemy leczyć za pomocą dostępnych zabiegów fizjoterapeutycznych a w przypadku bardziej zaawansowanych zmian w grę wchodzi jedynie leczenie operacyjne.

Ucisk na nerw pośrodkowy może być wywołany wieloma czynnikami począwszy od przebytych urazów nadgarstka, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, po wykonywanie czynności dłońmi mogącymi nadmiernie obciążać nadgarstek po ciąże kończąc. Jak badania wykazały najczęściej problemy maja kobiety, zespół cieśni nadgarstka zazwyczaj objawia się po czterdziestym roku życia, lecz nie ma tutaj reguły.

Jak ogólnie wiadomo, lepiej uniknąć operacyjnego leczenia i korzystać ćwiczeń oraz fizykoterapii. Różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, elektrostymulacje, mobilizacja stawów, krioterapia, ultradźwięki oraz wiele innych zabiegów pomoże bezproblemowo powrócić w ciągu kilku tygodni do pełnej sprawności ręki. Terapia wspomagana jest przez unieruchomienie nadgarstka przy pomocy specjalnej szyny oraz zażywania środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.

Jednak nie zawsze można obyć się bez operacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, objawy utrzymują się już ok sześciu miesięcy i brak perspektyw na poprawę konieczna jest operacja. Powrót do zdrowia po zabiegu chirurgicznym trwa dłużej niż samo leczenie operacyjne. Dokładny czas rehabilitacji trudny jest do przewidzenia ze względu na zależność od wielu czynników. To jak przebiegać będzie proces rehabilitacji zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu (metoda otwarta lub endoskopowa) oraz od tego, jakie zmiany zostały poczynione przez zespół cieśni nadgarstka.
 

 

Zespół cieśni nadgarstka – jak wygląda powrót do zdrowia?

Operacja polega na przecięciu więzadła poprzecznego i w ten sposób odbarczenie nerwu pośrodkowego. Do wyboru mam dwie techniki wykonania zabiegu metodę otwartą oraz endoskopową. Metoda otwarta wymaga większego nacięcia nawet do czterech centymetrów (zazwyczaj wystarczą 2cm) natomiast w metodzie endoskopowej do wewnątrz dostajemy się za pomocą niewielkich nacięć. Oba zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. W metodzie endoskopowej nacięcie wykonywane jest od spodu, co pozwala na mniejsze uszkodzenie tkanek, mniejszą bliznę, łatwiejszą do zagojenia. Tym samym okres rekonwalescencji jest, którzy niż w przypadku metody otwartej. W przypadku techniki endoskopowej lekkie czynności można już wykonywać następną dobę po zabiegu. Powrót do pracy możliwy jest już po kilku tygodniach jednak przy cięższym charakterze prac zalecana jest przerwa mogąca wynosić nawet ponad dwa miesiące.  Bezpośrednio po zabiegu ręka na kilka dni zostaje zabandażowana, utrzymywanie ręki w pozycji podniesionej pomaga zmniejszyć opuchliznę oraz sztywność placów. Zabieg wykonany techniką endoskopową powoduje o wiele słabsze dolegliwości bólowe. Zabieg metoda otwartą wymaga ok sześciu tygodni, aby powrócić do normalnego stanu. W Przypadku metody endoskopowej do czynności trudnych wymagających powtarzalnych ruchów ręka możemy powrócić po ok. czterech tygodniach, jeśli operowana była dominująca ręka. Jeśli zaś operowana ręka nie była wiodąca a czynności nie są cykliczne mogą być wykonywane po trzech dniach po operacji.

To jak długo będzie trwać okres rekonwalescencji w dużej mierze zależeć będzie od nas samych. Zgłaszając się do lekarza zanim schorzenie nie przybierze na sile mamy bardzo duże szanse na uniknięcie leczenia operacyjnego, co znacznie skróci okres rekonwalescencji. Druga sprawa, że nieleczony zespół cieśni nadgarstka może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu, odbudowanie nerwu to kilka miesięcy żmudnej rehabilitacji. Brak operacji chirurgicznej to również brak ewentualnych komplikacji, które jak ogólnie wiadomo, mogą przytrafić się nawet przy najprostszym zabiegu. Choć powikłania występują niezmiernie rzadko nie można wykluczyć ewentualności powstania. Lecząc operacyjnie zespół cieśni nadgarstka może wystąpić zakażenie, nadmiernie krwawienie po operacji, uszkodzenie nerwów, blizny trudno się gojące oraz przewlekłe bóle dłoni wywołane tym razem nie przez zespół cieśni nadgarstka. Zespół algodystroficzny, to rzadko występujące powikłanie, które powoduje piekący ból jednej z kończyn i ma długotrwały charakter.

Komantarze

Scroll Up